درباره ما

در دهه‌های اخیر انقلاب صنعتی، افزایش جمعیت و گسترش فعالیت‌های انسان در سطح جهان منجربه شکل‌گیری اثر پروانه‌ای شده و جهانی که در آن زندگی می‌کنیم را تحت تاثیر قرار داده است. تاثیری که در کنار آزاد شدن انبوه گاز‌های گلخانه‌ای و تغییرات گسترده زیست‌محیطی به بحران تغییرات اقلیمی انجامیده است. بحرانی که اثرات آن امروزه به شکل واضحی قابل مشاهده بوده و در صورت بی‌تفاوتی ما در سال‌های آینده بدتر هم خواهد شد.

در حال حاضر، زمین و زیست‌بومی که در آن زندگی می‌کنیم تنها میتواند کمتر از ۲ درجه افزایش دما را تحمل کند و این در حالی است که مطالعات نشان‌ می‌دهد، با شیوه فعلی زندگی و فعالیت‌های انسان، ما می‌بایست انتظار افزایش ۶ درجه‌ای میانگین دمای هوا را داشته باشیم. اتفاقی که اکثر دانشمندان معتقدند می‌تواند منجر به یک فاجعه عظیم زیست محیطی و حتی نابودی انسان‌ها شود. فاجعه‌ای که نخستین نشانه‌های آن در دو قطب زمین و بسیاری دیگر از نقاط قابل مشاهده است.

آتش‌سوزی‌های استرالیا، آمریکا و ایران، سیلاب‌های آسیای جنوبی و خشکسالی‌های خاورمیانه، آفریقا و آمریکای جنوبی همه نخستین نشانه‌ها از آینده‌ای تاریک هستند که در انتظار ماست.

وقت برای پیشگیری از فاجعه‌های زیست محیطی اندک است اما هنوز برای جلوگیری از این بحران‌ها دیر نشده است. از تغییر رفتارهای سازمانی، تا سیاست‌گذاری‌های کلان و گسترده گرفته تا مدیریت منابع و یک روش ساده، که همه ما میتوانیم آن‌را انجام بدهیم.

کاشت درخت!

در سال ۲۰۱۹، ژورنال science، مقاله‌ای را از انجمن پیشبرد علوم آمریکا منتشر کرد که در آن پژوهشگران درخت‌کاری را یکی از ارزان‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌ها برای مقابله با گازهای گلخانه‌ای و کنترل میزان CO2 تولید شده توسط انسان‌ها می‌دانستند. هر درخت می‌تواند نقش تاثیرگذار و شگفت‌انگیز در جذب این گازهای گلخانه‌ای ایفا کند و با کاشت تعداد کافی از این درختان زمین و انسان‌ها می‌توانند شانسی دوباره برای زندگی پیدا کنند و #همکاشت قدمی کوچک برای عملی‌ کردن این رویا است.

در کمپین همکاشت ما میخواهیم با کمک شما صد هزار نهال به گستره کشورمان اضافه کنیم، امید ما این است تا درباره مشکلات زیست محیطی با شما سخن بگوییم و درباره راه‌حل‌های آن اطلاع‌رسانی کنیم و ازهمه مهم‌تر ما قصد داریم تا جرقه‌ای باشیم در راستای آینده‌ای سبز‌تر و زمینی پاک‌تر.

و برای این کار به کمک شما احتیاج داریم…
همین امروز به کمپین #همکاشت بپیوندید!

درباره سازمان مردم‌نهاد دایره آبی

انجمن دایره ابی از سال ۱۳۹۵ در دانشگاه تهران و در قالب یک تشکل دانشجویی آغاز به کار کرد و پس از مدت کوتاهی با اعلام حمایت و علاقه‌مندی فعالان دانشجویی حوزه محیط‌ زیست، این تشکل به چند دانشگاه دیگر رسید و در نهایت سال ۱۳۹۷ به عنوان یک سازمان مردم‌نهاد ذیل وزارت کشور و استانداری تهران، فعالیت خود را گسترش داد. دایره آبی پیش از این جشنواره بین‌المللی نگاه آبی را با مشارکت ۲۸ کشور و حضور هنرمندانی چون محمود کلاری، هدیه تهرانی، نیکی کریمی، شادی قدیریان، سیف‌الله صمدیان و … برگزار کرده است. همچنین کمپین «آینده‌ی بی‌آب آبی نیست» در حوزه آب از دیگر فعالیت‌های دایره آبی طی سال‌های اخیر بوده است. پایه‌های اجرایی فعالیت‌های دایره آبی بر مشارکت دانشجویان فعال و دغدغه‌مند دانشگاه‌‌ها و تشکل‌های دانشجویی استوار است. دایره آبی حائز سه رتبه برتر در دوره‌های اول و دوم جشنواره فرهنگ دانشگاه تهران و همچنین حائز دو رتبه برتر در یازدهمین جشنواره ملی حرکت شده است. از دیگر افتخارات دایره آبی دریافت لوح تقدیر انجمن مردم‌نهاد برتر در دوره پانزدهم جایزه دکتر تقی ابتکار بوده است.

تیم همکاشت

امین مختاری
امین مختاری
کیانا کلانتر
کیانا کلانتر
شاهین جوادی‌نژاد
شاهین جوادی‌نژاد
ایمان آرام
ایمان آرام
گلکو حریری
گلکو حریری
محمد زارع
محمد زارع
علی عزیزی
علی عزیزی
رضا حریریان جوان
رضا حریریان جوان
کتایون رزم‌ حسینی
کتایون رزم‌ حسینی
آرمین جوادی‌نژاد
آرمین جوادی‌نژاد
سیدفرشاد کاظمی
سیدفرشاد کاظمی
دریافت کیت رسانه‌ای